Как да спестите от сметките си за ток при отопление с климатик?
За радост на всички все още можем да не използваме целия ресурс за отопление на жилищата си,независимо дали са климатици или други уреди за отопление. Времето е благоприятно и топло дори към края на месец октомври. Всички се надяваме зимата да е мека, поне колкото миналата – това ще ни спести пари от сметките за електроенергия. Давам Ви няколко съвета относно правилното използване на климатик за отопление, които ако приемете и спазвате, може да избегнете огромните сметки за ток. В една от предишните теми Ви предложихме три климатика за отопление, които се справят повече от добре.
Колко струва отопление с климатик?
Примерът е с климатик с мощност 9 000 BTU среден клас инвертор. “Деветките” – както са известни – могат да отопляват и охлаждат помещения до 20 квадратни метра, при стандартна височина на помещението. При правилна употреба на климатика разхода не трябва да надвишава 25-30 лева на месец. При най-масово разпространения размер, а именно 12 000 BTU или 12-ка, среден клас инвертор разхода не трябва да надвишава сумата от 30-40 лева на месец.
[checklist]За да работи ефективно климатика и в тези норми трябва да се съобразявате с няколко правила.- Зададена температура
- Температурни колебания в помещението
- Плътност на помещението, загуби на топлина.
- Поддръжка на климатика.
Зададената температура и как влияе на разхода?
За да получите комфортна температура и минимален разход, трябва да използвате възможностите на климатика правилно. Какво е зададена температура? Това е температурата, която задавате от дистанционното управление и е температурата, която искате да бъде постигната от климатика в помещението. Каква е оптималната зададена температура? Всеки сам решава на колко градуса се чувства комфортно.
Общоприетата зададена температура за работа на климатика в режим отопление е между 21°C и 24°C. Зададената температура не определя изходящата от климатика температура. Много често чуваме “на 30°C пак не духа по топло”. Това е така, без значение дали сме задали 21°C или 30°C – изходяща температура не се променя. Когато в помещението е 15°C, климатикът ще работи докато постигне зададената температура като изходящата температура трябва да варира от 41°C до 50°C в зависимост от вида на фреона, с който работи, а те са R22, R407C и най-новият R410A.
Как работи функцията “Eco” или “Economy”?
Повечето от инверторните модели климатици имат бутон и функция “Eco” или “Economy”. Това е функция, която може да се използва както в режим охлаждане, така и при отопление. При стартирането на тази функция, климатикът намалява оборотите на компресора, респективно на вентилаторите. Мощността му намалява, по-бавно постига зададената температура, но пести електроенергия.
За да използвате един климатик оптимално на отопление за постигане на нисък разхода на електроенергия, трябва да го използвате в нормалните граници. Зададената температура трябва да е между 21°C и 24°C. Когато зададената температура надвишава 24°C цялата система работи по интензивно, което повишава разхода.
Колебания на температурата в помещението и как това се отразява на работата и разхода на климатика при работа в режим на отопление.
Най-добрия начин за избягване на по-голям разход е поддържане на температура в помещението през цялото денонощие. Това означава ,че когато не е необходимо да се затопля помещение, да не се изключва. Оставянето на климатика да работи на минимално възможната температура на режим отопление (най-често това е 18°C) помага на климатика по всяко време да достигне нормалната температура с минимална работа.
Когато оставяте климатика да работи денонощно Вие всъщност спестявате от разхода. Когато през деня климатикът работи на нормална температура на отопление, но преди това помещението е изстинало до температури под 15°C, климатикът трябва да работи интензивно повече време за да достигне желаната температура, а това повишаване на оборотите и интензивната работа е свързано с разход на електроенергия над нормата. При равномерна и постоянна работа се изразходва най-малко електричество.
Лошата топлоизолация, старата дограма и отворените врати на помещението, в което работи климатикът спомагат за повишаване на изразходваната електроенергия.
Най-често срещаната грешка при използването на климатика за отопление, която повишава сравнително разхода на електричество, е отварянето на вратите към други помещения. Климатикът работи с определен обем от въздух и затова се изчислява необходимата мощност за всяко помещение индивидуално. Когато отваряте вратите към други помещения, в които няма източник на топлина, това затруднява постигането на температура в стаята, която е монтиран климатикът. Така той работи повече за да навакса разликата в температурата и на другите помещения. Това респективно повишава изразходватана енергия.
Много важно за ефективната и икономична работа на един климатик е състоянието на филтрите и количеството на фреона в системата.
За да се радвате на ниски сметки за ток при отопление с климатик, трябва често да проверявате съсоянието на филтрите във вътрешното тяло на климатика. Основните филтри задържат голяма част от прахта в стаята, в която работи. Когато филтрите са мръсни намалява дебита на въздуха през вътрешното тяло. Това води до форсиране на компресора, повишаване на разхода и неуспех при сгряване на помещението.
Замърсените филтри често водят до сериозни проблеми. Най-често срещаме проблем с пробив в хладилната система и изтичане на фреона. Това се получава, защото при работа на отопление налягането в системата се повишава и когато филтрите са мръсни топлообменът е слаб и налягането стига до критична точка, в която най-слабата част от хладилната система се пропуква. Когато фреонът изтече не е възможно да се постигне никакво загряване при работа на отопление. В по-редки случаи се стига до механичен проблем на компресора, който не подлежи на ремонт.
За да е ефективен един климатик трябва да работи с точно определено количество фреон – когато има отклонение в количеството, то се наваксва с по-интензивна работа на компресора, съответно с по-голяма консумация на ток. За да избегнете подобни проблеми препоръчваме да се извършва профилактичен преглед или профилактика на налягането и количеството фреон в климатика.
Благодаря за полезната информация.Съгласен съм, дограмата играе голяма роля за разхода. От личен опит споделям разликата е околко 30% по-ниски сметки. Отоплявам се с 2 климатика 9ка и 18ка Дайкин Comfort
Ще пробвам някои трикове и ще ви кажа дали има някъкъв ефект. Много хора все още са против отопление с климатик, но с какво ще се греят за тези пари да като питам и не казват 😀
Икономичен режим не е нобходим, аз съм с Mitsubishi 12 инверторен разхода е около 25 лева на месец от септември до март месец все си е толкова. Съмнявам се дори да са отворени вратите че ще изхарчи повече ток. Единственото което съм спазил е че съм с нова дограма, наистина разликата е голяма.
Филтрите ги чистим всеки месец, ако ги оставя два месеца ,климатика направо спира да духа.Чудя се само изходяща от него температура как мога да я измеря, струва ми се ,че не духа над 40C. Като цяло разхода не е голям около 40 лева на месец излиза с моя климатик.
Благодаря за полезната информация
Здравейте.
Имам голямо съмнение относно твърдението Ви, че при постоянна работа климатика се спестява енергия. Мисля, че така се създава известна заблуда у читателите и ето защо.
Надявам се сте на ясно, че има значение от специфичния топлинен капацитет (СТК) на конструкцията (стени, под, таван) колко бързо ще се отопли или охлади една изстинала и прегряла стая, както и от изолацията дали е вътрешна или външна. Например, в случай на стая с гипсокартон и изолация зад него (вътрешна изолация), отопляването или охлаждането след като климатика не е работил ще е много бързо, защото конструкцията няма да отделя студ, защото не го акумулира. В друг случай, стени от тухли и таван от бетон, които не са облечени с вътрешна изолация, а с външна, конструкцията би отделяла през вечерта топлината акумулирана през деня. Сутринта разбира се, тези елементи биха били по охладени и ще отнемат известно количество топлина, докато си изравнят температурата с вътрешната, то колко точно зависи от СТК. Най-общо казано, не може да се твърди с такава увереност, както тук виждам, че постоянната работа на климатика спестява енергия. Както не може да се каже кой климатик за какво пространство е, тъй като две еднакви пространства може да имат драстична разлика в топлозагубите – едното е много по-остъклено например.
Осмелявам се да си дам мнението, защото се занимавам с енергийно проектиране на сгради и целодневно правя енергийни симулации на сгради, което ми позволява да имам наблюдение над процесите на отопление, охлаждане, вентилация и топлообмен.
Здравейте! Доста интересно четиво. Сигурна съм, че е помогнало на много хора! Поздравления! 🙂
Благодаря за разяснението на г-н Чолаков. Аз имам климатикХаер вече 2-ра година и живея в къща през зимата сметката ми за ток не пада по малко от 150 лв но отоплявам 60 м3 площ и е нагласен на 22 градуса и климатика ми е 18-ка,Учудвам се на коментарите за сметки 30-40 лв за месец питам се къде греша при настроката на дистанционното ли е ики е от компютъра Моля някои да ми каже пътя на ползване на дистанционото ако може стъпка по стъпка като на олигрофен да ми се поясни.Първо това копче 2-това бутонче и т.н. Моя поддържаш техник нищо не обеснява само това да натиена за топло и да наглася температурата но явно има фатки при настройката на дистанционното а нали е и на чужд език иди го разбери кои бутон за каква функция служи. Благодаря предварително на този който ще ми помогне аз съм на 73 годишна възраст.